רענן פררה

אודות הבמאי/ת

קצת עלי:

רענן ניסים פררה

במאי, מחזאי ויוצר תיאטרון

בוגר בית הספר לאומנויות הבמה "סמינר הקיבוצים" אותו סיים בשנת 2001 . אני עוסק ביצירה, כתיבה ובימוי תיאטרון לילדים ולנוער שנים רבות. במהלך השנים ביימתי, כתבתי וניהלתי אומנותית עשרות הצגות תיאטרון לגילאים שונים, במיטב התיאטרונים לילדים ולנוער בארץ.

חבר בארגון בת"י – איגוד בימאי התיאטרון מיום הקמתו .

כ 15 שנים חבר בארגון אסיטז' – ארגון בינלאומי שבו חברים יוצרים ומפיקים של תעשיית הצגות הילדים והנוער. ופעיל בתוך הארגון במגוון רב של תחומים על מנת לקדם את העשייה התיאטרונית לילדים ולנוער בארץ.

החל משנת 2004 אני משתף פעולה עם משה בן שושן, עמיתי ללימודים ושותפי ליצירה רבת שנים. יחד כתבנו וביימנו הצגות רבות לילדים ולנוער.

להלן פירוט העשייה התיאטרונית שלי בשנת 2021:

כתבתי וביימתי את "היפה והחיה" הפקה רבת משתתפים בשילוב וידאו ארט יחודי בתיאטרון אורנה פורת.

כתיבה משותפת עם אפרים סידון ובימוי של "אליס בארץ הפלאות" בתאטרון השעה הישראלי.

"אורה הכפולה " בימוי ודרמטורגיה לספרו האהוב של אריך קסטנר למחזה של עידו ריקלין, עיבוד מודרני שנוגע בשאלות של זהות התא המשפחתי. הפקה גדולה ומושקעת מבית היוצר של התיאטרון הארצי לילדים ונוער.

לגילאי א'-ד' "נקודות של אור" – בימוי וכתיבת מחזה מקורי יחד עם המחזאית דפנה אנגל, בהשראת סיפורו של "לואי ברייל" הילד העיוור שהמציא את כתב הברייל בהיותו רק בן 13 .ההצגה משלבת אלמנטים מיוחדים המכניסים את הצופה הצעיר לתוך עולמו של ילד עיוור. והדרך שלו להרגיש את הסביבה.  ההצגה הופקה על ידי תיאטרון השעה הישראלי.

הפקות לשנים 2019-2020

בימוי וכתיבת מחזה בהשראת סיפורו של יורם טהרלב "הדודה שלי מרחוב הנביאים" לתיאטרון השעה הישראלי. לגילאי גן – ב

בימוי וכתיבת מחזה להפקת תיאטרון מחול "גבירתי הרקדנית" לגילאי ד-ט' בתיאטרון השעה הישראלי.

הפקות לשנים 2017-2018

דרמטורגיה ובימויו למחזמר "הדולפין". מחזה מקורי שנכתב בשיתוף המחזאים דפנה אנגל ושי להב, פנטזיה קסומה ומרהיבה לגילאי גן – ב המשלבת את שיריהם של גידי גוב ולהקות דודה וגזוז

לתיאטרון הארצי לילדים ולנוער. מחזה מקורי ובימוי להצגה המשלבת תיאטרון ומחול, עם להקת המחול פרסקו. בהשראת האגדה של הנס כריסטיאן אנדרסן. "חייל הבדיל האמיץ" לתיאטרון הארצי לילדים ונוער.

פיתוח מחזה ובימוי לספרה הידוע של "גלילה רון פדר" – "אל עצמי" . עיבוד חדש ומאתגר לספרה האהוב, ונוגע בנפשם של בני נוער, הנאלצים להתמודד עם פערים חברתיים ותרבותיים כאן בישראל

בימוי ודרמטורגיה למחזה של יאקי מחרז ז"ל בתיאטרון השעה "מייד אין יזראל". – ההצגה מציבה מראה של החברה הישראלית דרך עיניהם של חבורת נערים שלא פוחדים להסתכל לאמת בפנים ולהתעמת עם מה שניתב מולם. הצגה הפורטת על נימי הרגש של כל אחד אחת מאיתנו.  הציגה כ400 הצגות בכל הארץ.

לתיאטרון הקיבוץ כתיבת מחזה מקורי ובימוי " הדגל שלי" – לגילאי גן – ב. הפקה רבת משתתפים המשלבת מחול ותנועה, ווידאו לצלילי מגוון רחב של שירי משוררים. במסע הרפתקאות של ילד היוצא למצוא את הרוח.

לתיאטרון הארצי לילדים ונוער, מחזה מקורי ובימוי "תמונה של מדינה" – לגילאי ד' – ח, הפקה רבת משתתפים המספרת את סיפורה של המדינה דרך עיניהם של נער בן ימינו לנערה מ1945 .ובוחנת את הצירים המקבילים של נוער בעבר לזה בהווה, ההצגה נוגעת בהומור וברגישות בזהות הישראלית ומציבה בפני הנוער שאלות קשות על עברה, ההווה ועתידה של המדינה. ההצגה זכתה בפרס הבמה – הצגת הילדים הטובה ביותר לשנת 2018

הפקות בשנת 2016

מחזמר רב משתתפים אותו ביימו ועשו דרמטורגיה למחזה של אפרים סידון עפ"י ספר ההרפתקאות הידוע " אי המטמון " של רוברט לואיס סטיבנסון .

בנוסף באותה עונה עלתה ההצגה "מר זוטא ועץ התפוחים" אותה השניים ביימו לצד ליווי דרמטורגיה למחזה של צביקה כורמן בהשראת ספרה של אורית רז.

בשנת 2015

כתיבה ובימוי  " הלילה האחרון בטולדו " בהשראת סיפורם של מגורשי ספרד, והמחזמר לילדים

" חבר מכוכב אחר ".שניהם בתאטרון ארצי לילדים ולנוער.

באותה השנה כתבו וביימו השניים מחזה מקורי לתיאטרון מופע וללהקת המחול הקיבוצית בהשראת היצירה "שוליית הקוסם"

באותה השנה כתבו וביימו השניים גם מחזה מקורי לתיאטרון גושן , בהשראת ספרו של לווין קיפניס  " נרקיס מלך הביצה " המלווה בשיריו של היוצר.

בשנת 2014

 

בימוי למחזה מאת דפנה אנגל ושי להב עפ"י הספר " סוד הגן הנעלם" לתיאטרון הקיבוץ,  לצד עיבוד מודרני ומיוחד המשלב מחול ותיאטרון ללהקת המחול " פרסקו" והתיאטרון הארצי לנוער בשם

" דורותי " בהשראת הספר " הקוסם מארץ עוץ."

בשנת 2013

בימוי ודרמטורגיה להצגה "מלך היער", מחזה מקורי שכתב יאקי מאחרז ז"ל והועלה בתיאטרון גושן ואף זכה בפרסים רבים בטקס פרס הבמה לילדים ולנוער (פרס התפאורה, התלבושות, המוסיקה, הכוריאוגרפיה והתאורה)

בנוסף בימוי וכתיבה של הפקת מחול תיאטרון, לתיאטרון הארצי לנוער ולהקת קומפאס – להקת הפלמנקו הישראלית,  "החתול במגפי הקסם" , עיבוד מיוחד לסיפור "החתול המגפים"

בשנת 2012

בימוי "ארץ הגרביים האבודים" שכתבו יוני זכהולץ ושי להב לתיאטרון הקיבוץ שעלתה בבכורה במסגרת פסטיבל חיפה להצגות ילדים בפסח 2012 .

בהמשך השנה, בימוי ודרמטורגיה לעיבוד מיוחד לספר "פוליאנה" של אלינור .ה. פורט שכתבה המחזאית שירילי דשא בהפקת התיאטרון הארצי לילדים ולנוער.

בנוסף הפקת תיאטרון מחול, "נסיך מצרים", כתיבה ובימוי, לתיאטרון הארצי לנוער על פי הסיפור התנ"כי של יציאת מצרים.

בשנת 2011

בימוי ב"תיאטרון הארצי לנוער" את המחזמר "על ניסים ונפלאות", שכתבה המחזאית שירילי דשא על פי ספרה של לאה גולדברג – "ניסים ונפלאות"

כתיבה ובימוי לתיאטרון "אורנה פורת לילדים ולנוער" את הצגת הנוער "לרקוד עם עדן", על פי ספרה של רבקה מגן.

בשנת 2010

כתיבה ובימוי ל"תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער" עיבוד לסיפור "אלאדין ומנורת הקסמים" שהציג במהלך כל השנים עשור! עד הקורונה.

באותה שנה גם עלה מחזמר מקורי, כתיבה ובימוי לתיאטרון הקיבוץ בשיתוף "תיאטרון מופע" בשם "מלך החיות" בהשראת סיפוריו של עודד בורלא.

 

בפסטיבל עכו 2010 יצרתי את "פייד – מופע הפרידה של רענן פררה ורועי נווה" שאף זכיתי בפרס השחקן הטוב ביותר באותה שנה (יחד עם רועי). ההצגה המשיכה להציג עד 2013  בתיאטרון תמונע .

 

בשנים 2008- 2009

 

כתיבה ובימוי "מסביב לעולם" כעיבוד מודרני לספרו של ז'ול וורן " מסביב לעולם בשמונים יום", ל"תיאטרון הארצי לנוער" בשיתוף להקת פרסקו

באותה שנה בימוי ל"תיאטרון הארצי לנוער" במחזמר "המפוזר מכפר אז"ר " על פי ספרה של לאה גולדברג .

 

בשנים 2006- ו 2007

 

כתיבה ובימוי – עיבוד חדשני לסיפור הידוע של לואיס קרול "אליס בארץ הפלאות", בהפקת "התיאטרון הארצי לנוער" ו"נאווה הפקות" ובשיתוף להקת המחול "פרסקו".

 

כתיבה ובימוי ל"תיאטרון מופע" את המחזמר "מקהלה עליזה" על פי שיריה של לאה נאור

 

ב2004 – מחזה מקורי לילדים בשם "אבקת הקסם" אשר הוצג ב"תיאטרון גושן"

בימאי/ת תיאטרון - עדיין לא נרשמת לבת"י?