נועם שמואל

אודות הבמאי/ת

קורות חיים

נועם שמואל (נולד ב-12 באפריל 1980) הוא במאי תיאטרוןמתרגם ומחזאי ישראלי המשמש כיום כמנהלו האמנותי של תיאטרון המדיטק, חולון.

ביוגרפיה

יליד אשדוד, בוגר בית הספר התיכון לאמנות "תלמה ילין" (מחזור 1998), שם העלה את המחזה "מכת בכורות" אותו כתב וביים. המחזה בכיכובו של יהודה לוי עסק בהתמודדות של החברה הישראלית עם שכול ועם השהייה בלבנון.

שירת בצה"ל ככתב התרבות של גלי צה"ל, במסגרת חטיבת התרבות והמוזיקה של התחנה בראשותו של מולי שפירא. הגיש את פינת התרבות היומית בחדשות "בוקר טוב ישראל", את מדריך הבילוי היומי "בילוי היום", שימש כ'טרמפיסט' במגזין השבועי "בילוי נעים עם מולי שפירא", שידר הופעות פומביות וערך את "ציפורי לילה" בהגשת גדעון רייכר ודני סנדרסון.

עם סיום השירות (2001) ביים ב"תלמה ילין", שלוש הפקות עם המגמה לתיאטרון (בין היתר את המחזמר "ברנשים וחתיכות") והחל בלימודי תואר בבימוי בבית הספר הבריטי דרמה סנטר לונדון.

עם שובו לישראל (2006) הצטרף לאופרה הישראלית החדשה כעוזר במאי בהפקות "דון קרלו" ו"מנון לסקו", ולתיאטרון הקאמרי בתור לקטור ועוזר במאי בהפקה "יתוש בראש" בבימוי עמרי ניצן.

ביוני 2006 הוא העלה בתיאטרון הקאמרי את המחזה "גדר" אותו כתב וביים. המחזה העוסק בגדר ההפרדה בהשתתפות צוות שחקנים יהודי-ערבי הועלה כפרויקט זמני בתיאטרון ושימש כקו-פרודוקציה בין "הקאמרי" ל"דרמה סנטר לונדון". בדצמבר 2006 ביים בתיאטרון הספרייה ברמת גן את המחזה "שירת הלויתן" מאת אנתוני מינגלה.

באוקטובר 2007 עלה מחזה הביכורים של שמואל כבמאי ב'קאמרי': 'משחקים בחצר האחורית' מאת המחזאית עדנה מזי"א בהשתתפות יפתח אופירארז כהנאחני פירסטנברגמורן קל וליאור רוכמן.

בספטמבר 2008 ביים בתיאטרון בית ליסין את מחזה היחיד האוטוביוגרפי "ראודה" מאת העיתונאית ברוריה אבידן-בריר והשחקנית הערביה ראודה מן סלימן.

בחודש מרץ 2009 עלה בבימויו ב"תיאטרון הקאמרי" המחזה "ע' 17" מאת העיתונאי שי להב והתסריטאי יוני זיכהולץ. שמואל זכה על עבודת בימוי זו בפרס הבמאי המצטיין לעונת תשס"ט של הקאמרי מטעם קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות תל אביב.

באוגוסט 2010 העלה בסטודיו של יורם לוינשטיין את המחזה "רווקים ורווקות" מאת חנוך לוין. לאחר מכן ביים במסגרת פסטיבל "פותחים מסך 11" של תיאטרון בית ליסין את המחזה "הנה עולה האור מאחוריי" מאת עודד ליפשיץ שזכה במקום הראשון בפסטיבל, וגרף גם את פרס הבימוי והמוזיקה.

בינואר 2011 ביים במסגרת התיאטרון הקאמרי את המחזה רומיאו ויוליה מאת ויליאם שקספיר, הפקת תיאטרון שעשתה שימוש, לראשונה בעולם, באוזניות אלחוטיות שחולקו לקהל ואיפשרו האזנה לשיחות סודיות של הדמויות. בתפקידים הראשיים בהצגה כיכבו השחקנים דן שפירא ונלי תגר. בנובמבר 2011 ביים מחזה רוק ישראלי חדש מאת עינת ברנובסקי – עיבוד בימתי לסרט הישראלי "צומת וולקן" בסל"ה – הסטודיו לאמנויות התיאטרון מיסודו של יורם לוינשטיין.

ביוני 2012 ביים בתיאטרון הקיבוץ את המחזה המקורי "ההבטחה" מאת דפנה אנגל שנכתב בהשראת סיפורם של פרופסור יהויכין יוסף ושל האסטרונאוט הישראלי הראשון בחלל אל"ם אילן רמון. בספטמבר 2012 ביים ותרגם את המחזה האמריקני זוכה הפרסים "בן לוקח בת" מאת רבקה גילמן בסטודיו לאמנויות התיאטרון מיסודו של יורם לוינשטיין.

במרץ 2013 ביים את המחזה “האישה מן הים" מאת הנריק איבסן בסטודיו לאמנויות התיאטרון מיסודו של יורם לוינשטיין. ביוני 2013 ביים את המחזמר "פרח נתתי לנורית" מאת שי להב עם שירי מרים ילן שטקליס ולחנים של שמוליק קראוסבהפקת תיאטרון הקיבוץ ותיאטרון גושן.

במרץ 2014 ביים את המחזמר ״שבלול״ מאת שי להב ודפנה אנגל עם שירי שלום חנוך, המחזמר בהשתתפות מירב פלדמן ודיאנה גולבי עלה בהפקת תיאטרון הקיבוץ. בהמשך השנה ביים את ״הלב של ירושלים״ מאת שי להב ודפנה אנגל בתיאטרון הארצי לנוער, את ״מחוברים״ מאת אורי אוריין בתיאטרון ׳מופע׳, את ׳רודף העפיפונים׳ מאת מטיו ספנגלר ע״פ ספרו של חאלד חוסייני בסטודיו למשחק מיסודו של יורם לוינשטיין, ואת המחזה ״שמונה נשים״ מאת רובר תומא בגודמן בית ספר למשחק בנגב.

בפברואר 2015 העלה את המחזה "הנקה ופיט" מאת ליאור גרטי על פי ספר הילדים מאת רן כהן אהרונוב בתיאטרון המדיטק, ההצגה זכתה בפרס ״הצגת השנה לילדים״ ובפרס ״שחקנית השנה״ שהוענק לשחקנית נעה הר ציון. באפריל 2015 את הבכורה העולמית למחזה "מבויש עד תום" מאת חנוך לוין בסטודיו למשחק יורם לוינשטיין. ביוני תרגם וביים את ״מתויגת״ מאת דייב דויו בתיאטרון הנפש. בספטמבר ביים את ״חוות החיות״ מאת פיטר הול ע״פ ספרו של ג׳ורג׳ אורוול בביצוע קבוצת ״צעירי גשר״ בתיאטרון גשר. ההצגה משלבת בפסקול מוטיבים הלקוחים מהפולקלור הישראלי ומותחת קווים בין המשל המוכר של אורוול, לחזון הציוני והגשמתו בישראל.

בפברואר 2016 ביים ותרגם את המחזה ״מוטרפים מאהבה״ מאת סם שפרד בכיכובם של גיל פרנקאנחל בונני וליאת אקטע בתיאטרון הלאומי הבימה. באפריל 2016 ביים את ״ילדי בית העץ״ מאת נעה לזר קינן ע״פ ספרו של רן כהן אהרונובבתיאטרון המדיטק בחולון. ההצגה היא הצלע השלישית בפרויקט הכולל גם אלבום שירי ילדים בהשתתפות להקת הדג נחשאברהם טלקרולינהמוקי ועוד.

באפריל 2017 כתב וביים בתיאטרון אורנה פורת את המחזה ״הניצחון הסופי״ המגולל את סיפורו של המהנדס ד״ר פליקס זנדמן מייסד חברת "ווישיי”, ששהה שבעה חודשים בבור באדמה בתקופת השואה וניצל. ביוני 2017 העלה בסטודיו למשחקיורם לוינשטיין את תרגומו למחזה ״בית ברנרדה אלבה״ מאת המחזאי הספרדי פדריקו גארסיה לורקה. בדצמבר 2017 העלה בחוג לתיאטרון של אוניברסיטת תל אביב את עיבודו ל״הנפש הטובה מסצ׳ואן״ מאת ברטולט ברכט.

באפריל 2018 ביים את המחזה ׳ילדים חורגים לאלוהים׳ מאת מארק מדוף במרכז ״נא לגעת״ ביפו בהשתתפות שחקנים שומעים וחרשים. ביולי 2018 כתב וביים בתיאטרון המדיטק את ״המסע המופלא לארץ המילים״ ע״פ ספרו של רוביק רוזנטל. בספטמבר 2018 ביים בתיאטרון גשר את ׳רודף העפיפונים׳ מאת מטיו ספנגלר ע״פ ספרו של חאלד חוסייני.

שמואל חבר בקבוצת המייסדים של “בת”י” – איגוד במאי התיאטרון בישראל שהוקם מחדש בשנת 2009, ושימש כחבר בוועד המנהל של האיגוד. בין השנים 2006–2011. הוא שימש כעוזר אמנותי למנהל האמנותי של התיאטרון הקאמריעמרי ניצן, וכיועץ אמנותי של פסטיבל התיאטרון הבינלאומי של תל אביב. בחודש פברואר 2018 מונה לתפקיד המנהל האמנותי בתיאטרון המדיטק, חולון.

עבודות בימוי

תרגומים

מחזות

פרסים

בימאי/ת תיאטרון - עדיין לא נרשמת לבת"י?