אילן רונן

אודות הבמאי/ת

אילן רונן הוא יליד קיבוץ עין גב 1948, משפחתו עברה לקיבוץ גנוסר בפילוג בשנות ה50.
לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר לאמנויות הבמה "בית צבי" בר"ג ,המשיך ללמוד בחוג לתיאטרון של אוניברסיטת תל אביב, ומשם החל בקריירה ענפה כבמאי תיאטרון.

בגיל 27 בלבד היה לבימאי הצעיר ביותר שמונה למנהל האמנותי של תיאטרון החאן הירושלמי, רונן כיהן בתפקיד המנהל האמנותי של החאן בשנים 1975 – 1982
בשנת 1977 היה שותף להקמת הבמה הסאטירית בתיאטרון "צוותא"

בשנת 1982 מונה לבימאי בית וחבר הוועדה האומנותית של תיאטרון הקאמרי ובהיותו בן 36 ,מונה לתפקיד המנהל האמנותי של התיאטרון .
ההצגה "מיכאל קולהאס", בבימויו הוזמנה לפסטיבל אדינבורו היוקרתי ב 1987, לפסטיבל הבינלאומי בוורשה 1988 . ולמוסקבה וסנט פטרסבורג ב1990
רונן היה לבמאי הישראלי הראשון שהוזמן לביים את במוסקבה בשנת 1990 בתיאטרון ה"מאלי", השוכן ליד "הבולשו" את "גם הוא באצילים" מאת מולייר
בהיותו בן 44 פרש מניהול ועבד כבימאי עצמאי .

בשנים 1996-2004 הקים וטיפח את "קבוצת השחקנים הצעירים של תיאטרון הבימה". וההצגה "מעגל הגיר הקווקזי" בבימויו אף זכתה להצלחה בינלאומית בפסטיבל הבינלאומי בפראג בשנת 2000.
בשנת 2004 מונה רונן למנהל האומנותי של תיאטרון הבימה, והוביל את התיאטרון למשכנו החדש והמפואר .

תיאטרון הבימה בראשותו היה הראשון בישראל שהתקבל ל"איגוד תיאטרוני אירופה" היוקרתי. חמש שנים לאחר מכן ,אילן רונן היה למנהל האמנותי הראשון בישראל שנבחר לנשיא איגוד תיאטרוני אירופה.

בתקופתו הפכה הבימה לתיאטרון מוביל בזירה הבינלאומית ששיאה בעונת 2011/12 כאשר התיאטרון הוזמן להופיע בשנה אחת לבמות היוקרתיות ברלין , לונדון ,מוסקבה ,וארשה, מדריד ופראג.

בין ההצגות הבולטות שביים רונן בשנים האחרונות בהבימה: "חשמלית ושמה תשוקה" עם עמוס תמם ויבגניה דודינה , "הקמצן" מאת מולייר עם יעקב כהן ,שהוזמנה לבייג'ין ולסאנט פטרבורג , "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" עם אבי קושניר ומירי מסיקה , "הסוחר מוונציה" בבימויו שהוזמנה ללונדון לפסטיבל בינלאומי לשייקספיר וההצגה "לבד בברלין " שהוזמנה לפסטיבל ID בברלין.
לאחר 12 שנות ניהול הבימה הוא פרש וחזר להיות בימאי עצמאי .

בשנים האחרונות ביים את ההצגות: " אוגוסט מחוז אוסאג "בתיאטרון הקודאם בברלין, "ביקור הגברת הזקנה " בתיאטרון המאלי במוסקבה, "מחכים לגודו" בפסטיבל הבינלאומי ביפו ו "מי מפחד מוירגיניה וולף " ו"החולה המדומה" בהבימה ,"אוסלו" ו "בין המילים" ,בתיאטרון בית לסין בתל אביב. "קרום" ו "גדר חיה" בתיאטרון הקאמרי. "נופים קסומים " תיאטרון באר שבע.

בימאי/ת תיאטרון - עדיין לא נרשמת לבת"י?