תגובת בת"י לפסילת ההצגה בפסטיבל עכו

ועדת ההיגוי של פסטיבל עכו המונה 13 חברי עירייה שונים ושלושה מנהלים אמנותיים של פסטיבלי עבר, פסלה מרפרטואר הפסטיבל הצגה של היוצרת עינת וייצמן. בעקבות הפסילה פנה הועד המנהל של בת"י לראש העיר בבקשה לאפשר לפסטיבל להמשיך ללא התערבות אמנותית של אנשי העיירה. לפניכם מכתב שנשלח לראש העיר מר שמעון לנקרי […]

ועדת ההיגוי של פסטיבל עכו המונה 13 חברי עירייה שונים ושלושה מנהלים אמנותיים של פסטיבלי עבר, פסלה מרפרטואר הפסטיבל הצגה של היוצרת עינת וייצמן.

בעקבות הפסילה פנה הועד המנהל של בת"י לראש העיר בבקשה לאפשר לפסטיבל להמשיך ללא התערבות אמנותית של אנשי העיירה.

לפניכם מכתב שנשלח לראש העיר מר שמעון לנקרי בנושא.

אנו ממשיכים ופועלים בענין ונעדכן אתכם בהקדם בפעולות נוספות שינקטו.

פסטיבל עכו מתרחש מזה שלושים ושבע שנים בזכות תמיכתם של ראש העיר, עריית עכו ומשרד התרבות. הפסטיבל נותן במה ליוצרים לחקור את גבולות התיאטרון ולעסוק בפצעים הפתוחים של החברה הישראלית כפי שלא נעשה על אף במה אחרת. הפסטיבל, הכולל גם מופעי חוצות, תיאטרון רחוב ומיצגים נוספים  מהווה אירוע רב-תרבותי עברי-ערבי המציב את עכו כמופת ודוגמה לקיום משותף דמוקרטי ופלורליסטי.

לפני שנה וחצי נבחר גיבסון בראל באופן דמוקרטי בידי ועדת ההיגוי של הפסטיבל בראשותך, לתפקיד המנהל האמנותי של הפסטיבל וראשות הועדה האמנותית. בחירה זו נתנה לו מנדט לבחור וליזום את רפרטואר הצגות הפסטיבל בעזרת הועדה האמנותית. ההפרדה בין ועדת ההיגוי לועדה האמנותית היא החיץ המונע התערבות פוליטית בבחירות האמנותיות. זהו תנאי ברזל לקיומה של "אמנות הקצה" בה מתאפיין פסטיבל עכו.

בימים האחרונים נפרץ החיץ הזה בין האמנותי והפוליטי וועדת ההיגוי בחרה לפסול את הצגתה של עינת ויצמן בשל שיקולים שאינם אמנותיים. מעשה זה הוא פגיעה חמורה בחופש הביטוי האמנותי. התערבות שכזו שומטת את הקרקע תחת הפסטיבל, יוצריו וחופש הביטוי. תפקיד האמנות לבקר ולבחון את הממסד והחברה ולא ניתן לעשות זאת תחת עין מפקחת.
איגוד במאי התיאטרון בישראל רואה בחומרה את ההתרחשות, קורא לועדת ההיגוי ולך מר לנקרי העומד בראשה לחזור בכם מהחלטתם, ומגבה את היוצרים והמנהל האמנותי בצעדים בהם יבחרו לנקוט.

קונפליקט וחוסר הסכמה הם דבר מובנה באמנות ויש להביע אותם בקול, על דפי עיתון, ברשת ובכל צורה הולמת במסגרת החוק. אל לנו לברוח מקונפליקטים אמנותיים, תפקידם לבחון ולאשרר ערכים בחברתנו.
ידוע לנו כמה חשוב הפסטיבל לתושבי עכו ולך מר לנקרי. קיומו של פסטיבל מיוחד זה אינו מובן מאליו ומתאפשר בזכות תמיכתך ובזכות עבודתם של היוצרים. אנא השב את הסדר על כנו ותן לפסטיבל להתקיים ללא התערבות בפן האמנותי.