תגובת איגודי היוצרים לפסטיבל עכו

תגובת ארגוני היוצרים
בעקבות התפטרותו הבוקר של אבי גיבסון בראל,
מנהלו האמנותי של פסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר

נפל דבר היום בעכו.

הבוקר, יום ראשון 4.6.17, התפטר מנהלו האמנותי של פסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר, אבי גיבסון בר-אל. התפטרותו היא תוצר של מהלכים שהתרחשו בשבועות האחרונים ויפורטו בהודעה זו.

איגוד במאי התיאטרון בישראל (בת"י), ארגון יוצרים עצמאים בתיאטרון (אי"ב), ואיגוד השחקנים בישראל (שח״ם),
מחזקים את אבי גיבסון בראל בהחלטתו ואת יוצרי התיאטרון שנבחרו לקחת חלק בתכנית המקוריתומגנים את ההתנהלות הפוגענית והבלתי דמוקרטית של עיריית עכו.

פסטיבל עכו הוותיק מתקיים כבר במשך 37 שנים בתמיכת משרד התרבות ועיריית עכו. לאורך השנים, ״יצירה עצמאית״ ו״העיר עכו״ הפכו למילים נרדפות. העיר מארחת את הפסטיבל והפסטיבל ניזון מיופיה ומורכבותה של העיר. על במות הפסטיבל, באולמות ובמרחב הציבורי, עלו לאורך השנים רבות מן ההצגות פורצות הדרך והמשמעותיות שנוצרו בישראל, הצגות אמיצות בתוכן ובצורה. לאורך כל שנות קיומו, נשמר חופש הביטוי של הפסטיבל, שהפך לסמל לדו קיום ושיתוף פעולה. בשנה שעברה זכה גיבסון בראל, המנהל האמנותי לשבחים רבים מהציבור, קהל המבקרים, תושבי ועיריית עכו על איכות הפסטיבל. מאז, בעבודה קשה, רוקם גיבסון את הפסטיבל שעתיד היה להתרחש באוקטובר השנה.

לפני כשבועיים, התערבה וועדת ההיגוי בראשותו של ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, ביד גסה בעבודתו של גיבסון והטילה וטו על השתתפות אחת ההצגות בפסטיבל, וללא הכרות עם ההצגה, החליטה הועדה על פסילת הצגתה של עינת וייצמן. עם קבלת ההודעה, נקטו היוצרים שנבחרו לקחת חלק בפסטיבל, בצעד סולידרי וכתבו להנהלת הפסטיבל כי לא יוכלו לחתום על החוזים ללא החזרת ההצגה שנפסלה לרפרטואר. מכתבם של היוצרים, לצד פניות אחרות לראש עיריית עכו לא נענו.

הבוקר, לאחר דרישת עיריית עכו והנהלת הפסטיבל לשנות את התוכנית האמנותית, כך שלא ישולבו בה יוצרים שסירבו לחתום על חוזים, בחר גיבסון, בצעד אמיץ, להתפטר מהניהול האמנותי של הפסטיבל.

לא בכדי קיימת הפרדה בין ועדת ההיגוי לועדה האמנותית. ברגע שועדת ההיגוי והעירייה בוחרים את המנהל האמנותי, ראוי לגבות אותו, גם אם התכנים האמנותיים אינם עומדים בקנה אחד עם דעותיהם האישיות, לגיטימיות ככל שיהיו. ועדת ההיגוי קיבלה החלטה שנמצאת מחוץ לתחום אחריותה. בכך פוגעת הועדה באופן חמור בחופש הביטוי וכך גם במנדט שניתן לגיבסון כמנהל אמנותי. זוהי פגיעה חמורה בערך דמוקרטי בסיסי. זו החלטה שפוגעת גם בכל היוצרים והיצירות האחרים שנבחרו לקחת חלק בפסטיבל, מטלטלת את הפסטיבל כולו ושמה בסימן שאלה את עצם קיומו. בכך רמסה ערך דמוקרטי בסיסי – חופש הביטוי.

אנו חוזרים ומחזקים את גיבסון ואת יוצרי ההצגות שנפגעו כתוצאה מהחלטת הנהלת הפסטיבל, את הסולידריות שנקטו היוצרים לטובת ההצגה שנפסלה ואת חוסנם להתמודד כגוף מאוחד נגד הפגיעה בחופש היצירה.
הנזק שנגרם לפסטיבל החשוב, הפסטיבל הותיק והיחיד ליצירה עצמאית מקורית בישראל, הוא אדיר והסכנה להמשך קיומו גדולה.

אנו קוראים לעיריית עכו ולמר שמעון לנקרי העומד בראשה לחזור בה מפעולותיה, מתוך האמונה שטובת הפסטיבל ניצבת לנגד עיניה.
אנו קוראים לכלל היוצרים במדינת ישראללרבות כל איגודי היוצרים בכל תחומי האמנותהנהלות כל התיאטראות המנהלים האמנותיים והכלליים ופורום מוסדות התרבותלהביע סולידריות חד משמעית למהלך התפטרותו של גיבסון והשמירה על חופש הביטוי והדמוקרטיה בישראל.