המשרתים – הצגה חדשה לתיאטרון אורתו-דה

המשרתים מחזה חדש מבית היוצר של קבוצת תיאטרון אורתו-דה בתיאטרון החדר. המחזה נכתב בעקבות "המשרתות" מאת ז'אן ז'אנה, שהצגת הבכורה שלו הייתה בתיאטרון האתינה בפריז ב-17 באפריל 1947. כולל קטע מתוך "יומן מלחמה 2014" מאת סלמאן נאטור. בצרפת של שנות הארבעים, קלייר וסולאנג' הן שתי משרתות-אחיות שמשחקות משחקי תפקידים שעה שגבירתן […]

המשרתים

מחזה חדש מבית היוצר של קבוצת תיאטרון אורתו-דה בתיאטרון החדר.

המחזה נכתב בעקבות "המשרתות" מאת ז'אן ז'אנה, שהצגת הבכורה שלו הייתה בתיאטרון האתינה בפריז ב-17 באפריל 1947. כולל קטע מתוך "יומן מלחמה 2014" מאת סלמאן נאטור.

בצרפת של שנות הארבעים, קלייר וסולאנג' הן שתי משרתות-אחיות שמשחקות משחקי תפקידים שעה שגבירתן המכונה "מאדאם" נמצאת מחוץ לבית. מטרת המשחק היא להגיע לרגע שבו מאדאם נרצחת על ידי המשרתות. הן מחליפות תפקידים. כל אחת מהן בתורה מגלמת את דמותה של מאדאם והשנייה את דמותה של המשרתת. בשאיפה של רצח מאדאם, המשחק "מאדאם-משרתת" באה לידי ביטוי המשאלה לפרוק את עולה של בסמכות המדכאת אותם.  אולם על פי הגרסה הקלאסית לעולם אין הן יכולות לממש משאלה זו ועל כן הן מתאבדות. זהו המחזה הקלאסי. האם הוא תקף לימים אלו? התשובה לכך עלולה להיות לא חד -משמעית. בהפקות קודמות ורבות, שיחקו גברים את תפקידי הנשים. הן התאפרו והתנהגו באופן סטריאוטיפי נשי, בזמנו היה בכך נופך של סנסציה. בעיבוד החדש, הדמויות מגולמות על ידי גברים ללא כל ניסיון להסתיר זאת. ברור לכל שמדובר בגברים ולא בצורה של דראג שאו בימתי. הצורה הבימתית הזאת יוצרת מתח בימתי חדש. על כן, כאשר במהלך המחזה הגברים פושטים את מדי המשרתות ונותרים בבגדי עובדים זרים, פתוחה הדרך לפלישת המציאות המידית אל תוך המחזה הקלאסי והמחזה דוהר קדימה אל סופו האפל.

תאריכים קרובים:

19/11 20:30 יום א תיאטרון החדר

23/11 21:00 יום ד תיאטרון החדר

25/11 20:30 יום ג תיאטרון החדר