הרצאות ומרצים

תיאטרון עכשווי

כנס חשיפה על שפה עכשווית בתיאטרון

מנהל אמנותי: גיבסון בראל  |  מנהל אמנותי פסטיבל ישראל: איציק ג'ולי

הרצאות ומרצים:

תיאטרון עכשווי בעולם 2X
כל מה שקורה היום בעולם התיאטרון, בשתי הרצאות

1. הצצה לזירת התיאטרון העכשווי בגרמניה: תיאטרון כמפגש בין-אמנותי / משה פרלשטיין

התיאטרון הגרמני הוא מוקד של שיח תרבותי ענף ורחב המרכז לתוכו כוחות תרבותיים רבים, גם מחוץ לעולם התיאטרון. שפת התיאטרון מעצם טיבה היא שפה עשירה השואבת מאמנויות רבות, אבל פתיחת הגבולות הפוסטמודרנית בגישה האינטרדיסציפלינרית מחד גיסא והמפנה הפרפורמטיבי בתיאטרון ובאמנות הפלסטית מאידך גיסא, עושים את התיאטרון הגרמני העכשווי לזירת מפגש של אמנויות רבות ושונות: מוזיקה, אמנות פלסטית, מחול, קולנוע, טלויזיה, אנימציה ואחרות.

משה פרלשטיין – במאי ומרצה לתיאטרון בסמינר הקיבוצים ומרצה למתמטיקה בבית הספר למדעי המחשב של המסלול האקדמי המכללה למנהל. הוא כותב את עבודת הדוקטורט שלו בהנחיית פרופ' פרדי רוקם בפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב ונושאה הוא: "מסדר לכאוס: דרמה קלאסית על הבמה הגרמנית העכשווית".

2. מחשבות על עכשוויות/ ד"ר סמדר שפי

מחשבות על עכשוויות (The Contemporary) באמנות ובעיקר בייצוגי גוף , יועלו בהרצאה בליווי מצגת . שאלת ראשיתו של העכשווי פתוחה : 1945, 1989 ו 2001. מדוע הפך "עכשווי" למאין מותג נחשק בפני עצמו , חוסר הוודאות שמאפיין את ה"עכשווי" גם בהקשר של האופן בו הטכנולוגיה מרחיבה ומשנה את תפיסת הזמן והחלל שלנו עכשוויות תיבחן כתולדה של הפוסט-קולוניאליזם והרב תרבותיות שצמחה בעקבותיה.

ד"ר סמדר שפי – עורכת ומייסדת של בלוג ביקורת האמנות "החלון" ומבקרת האמנות של גלי צה"ל. מרצה במסגרות אקדמיות בהן אוניברסיטת תל-אביב ובבית לאמנות ישראלית במכללת תל- אביב יפו, נוסף לקורס שהיא מעבירה במוזיאון ישראל. משך עשרים שנה הייתה מבקרת האמנות של עיתון "הארץ". אוצרת עצמאית. בין היתר אוצרת סדרת תערוכות של אמנות עכשווית בבית ביאליק בתל-אביב. ביולי 2015 תפתח, באוצרותה התערוכה  "UNITED COLORS OF JUDAICA אליהו אריק בוקובזה – מבט על זהות יהודית מפוצלת", בבית התפוצות בתל-אביב. בין תחומי העניין והמחקר הנוכחיים שלה אורבאניות ו"עכשוויות", הגירה ורב תרבותיות שאלות של  ייצוג גוף ואמנות כמקדמת החלמה בחללים רפואיים.

התמקמות
פאנל עם יוצרי תיאטרון ומופע על תיאטרון עכשווי בישראל

על חיפוש אחר שפה ותבניות פעולה, על צורות של השתתפות והתמקמויות בחלל המופע ובמרחב הציבורי, על בחירות אסתטיות ועמדה אזרחית או פוליטית ועל שייכות יצירתית לוקלית או גלובלית.

מנחה:  ד"ר דפנה בן-שאול – מרצה בכירה בחוג לאמנות התאטרון באוניברסיטת תל אביב, עומדת בראש המסלול שחקן-יוצר-חוקר ומלמדת בבית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים. מחקריה עוסקים באסתטיקה ובאידיאולוגיה של מופע, במופע הרפלקסיבי, בריק כתופעה פרפורמטיבית, בקבוצות תיאטרון ופרפורמנס,בתיאטרון ישראלי עכשווי ובאתרי מופע.

יאיר ורדי –  יוצר תיאטרון, אוצר ומעצב תאורה. אוצר את תיאטרון תמונע, ואחראי על האירועים המיוחדים והפסטיבלים בתיאטרון בינהם פסטיבל א-ז'אנר, פסטיבל תמונע ואינטימדאנס.

מיקי גורביץ– מחזאי ובמאי תיאטרון ישראלי זוכה פרסים. מנהלו האמנותי של תיאטרון החאן בירושלים. בין המחזות שכתב וביים: מלאכים הם לא לנצח, סטניסלבסקי, מסע לכיוון                   הים ועוד. בין המחזות שביים: פילומנה, קאוויאר ועדשים, מקבת, החולה המדומה, הכבש השישה עשר, הלילה השנים עשר, אמדאוס ועוד.

ד"ר נעמי יואלי- יוצרת עצמאית בתיאטרוןבובנאיתבמאיתמחזאית ודרמטורגית ישראלית. כמו כן עוסקת במחקר תיאטרון וטקס. מעלה בימים אלו את ההצגה "אקס חמותי החורגת" בתיאטרון הזירה בירושלים.

 דנה יהלומי  – ראש "תנועה ציבורית" אותה ייסדה יחד עם עומר קריגר ב-2006. התנועה מתעניינת באפשרויות הפוליטיות והאסתטיות הטמונות בקבוצת אנשים שפועלת יחד. תנועה ציבורית לומדת ומייצרת כוריאוגרפיות של ציבור, צורות של סדר חברתי, טקסים פומביים וסמויים במרחב ציבורי.

 זלמה גרינוולד / סמדר יערון

קטע משחק בשפת העבודה של המרכז לתיאטרון עכו

סמדר יערון – יוצרת רב תחומית, ממייסדי המרכז לתאטרון עכו (1985) ושותפה מרכזית לפיתוח שפת העבודה הייחודית של המרכז. יוצרת ומנהלת אמנותית במרכז בעכו. מרבה להופיע עם יצירותיה (האנתולוגיה, משאלה מכוכב, אום מוחמד) בפסטיבלים בין לאומיים. לאחרונה זכתה בפרס השחקנית ע"ש מיכאל לנדאו לאמנויות הבמה של מפעל הפיס.

רומאיו קסטולוצ'י
ראיון מיוחד וחד פעמי עם הבמאי האיטלקי פורץ הדרך
מנחה- ד"ר דרור הררי

שיחה עם הבמאי האיטלקי פורץ הגבולות רומיאו קסטלוצי – על מקומו של הטקסט ביצירתו, על עבודתו עם שחקנים ולא-שחקנים, על שיתוף פעולה עם יוצרים נוספים ועל מצבו של התיאטרון בעידן של גלובליזציה מואצת.

 

הכנסו לרכישת כרטיסים בהנחות מיוחדות